Önkénteseket keresnek Krausz Ferenc Nobel-díjas kutatásához Miskolcon

Megosztás

Krausz Ferenc, Nobel-díjas magyar fizikus, világhírű tudós a fényfelhasználás forradalmi technikáinak úttörője. Szív- és érrendszeri betegségek, valamint a cukorbetegség és a különböző rákos megbetegedések korai felismerésére irányuló kutatásába szeretne önkénteseket bevonni, hogy még pontosabb és hatékonyabb diagnosztikai eszközöket fejlesszen ki.

A Krausz Ferenc által vezetett budapesti székhelyű Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) már tízezer embert vont be sikeresen Magyarország egyik legnagyobb léptékű tudományos kutatásába, a H4H Programba. Az orvostudományi kutatás következő szakaszába további ötezer egyén bevonása a cél.

A résztvevők meghatározott időszakonként vért adnak a kutatáshoz. A kutatók a vérmintákból centrifugálással vérplazmát vonnak ki, amelyet ultrarövid impulzusú lézerfénnyel világítanak meg. A kutatás célja, hogy egy új technológia segítségével időben felismerhetők legyenek a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegségek és rákos megbetegedések – még a tünetek megjelenése előtt. A program különlegessége, hogy Miskolcon is zajlik, így a helyi lakosok is könnyen csatlakozhatnak.

A kutatás ideális alanya elmúlt 50 éves, magas vérnyomására gyógyszert szed, magas a koleszterinszintje vagy koleszterincsökkentőt szed, dohányzik vagy sok éven keresztül dohányzott, de más komolyabb betegsége nincs. A részvétel nemcsak a tudomány előmozdítása szempontjából fontos, hanem az egészségtudatosság növelését is szolgálja, hiszen a szűrővizsgálat révén a résztvevők átfogó képet kaphatnak saját egészségi állapotukról.

Miskolc így nemcsak a helyi lakosoknak, hanem az egész világnak jelentős szereplője lehet egy globális tudományos projektben.

A programról a projekt oldalán és az alábbi videóban tudhat meg részleteket:

H4H Program – Együtt az egészségért

Csatlakozzon a H4H Programhoz, hogy az Ön segítségével egy jobb és egészségesebb világot hozhassunk létre!

Krausz Ferenc két francia tudóssal, Pierre Agostinivel és Anne L’Huillier-vel megosztva, az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereiért vehette át a fizikai Nobel-díjat 2023-ban.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz. 

Kapcsolódó cikkek